Káposzta- kerek, és csipkés a levele

A káposzta biológiailag nagyon értékes élelmiszer.

Ősidők óta gyógyító hatása miatt is használják. A modern kutatások megerősítették eme remek zöldség gyógyító hatásait. Miben is segíthet? Olvasd tovább!

Összetétele:

káposzta

A káposzta nagyon kis mennyiségű szénhidrátot tartalmaz (4%), egy kevés fehérjét (1,4%), elhanyagolható zsír mennyiséget (0,2%), kevés élelmi rostot (2-2.8%) valamint bőséges víz mennyiséget (93%).

Kalóriaértéke alacsony (100 gramm káposzta 30 kcal-val, a vörös káposzta 37 kcal-val látja el szervezetünket). Magas a C vitamin tartalma, A, K és PP vitaminokat is tartalmaz, valamint sok karotint. Az ásványi anyagok közül említésre méltó a kálium, kalcium, foszfor, magnézium és vas.

Segíthet a fekély gyógyulásában

A friss káposzta napi bevitele gyorsítja a fekélyek gyógyulását. Megfigyelték, hogy azok a betegek, akik a fekélyükre káposztát fogyasztottak, négyszer gyorsabban gyógyultak meg, mint azok, akiket hagyományos módszerekkel kezeltek, és ugyanez volt megfigyelhető a nyombélfekély gyógyulását illetően is, ahol háromszor gyorsabban gyógyultak.

A káposztában olyan vegyületek vannak, melyek stimulálják a nyálkahártya védőrétegek létrehozását, melyek megvédik a gyomorbélést a sav agresszív támadása ellen. És úgy működik, mint egy antibiotikum- megsemmisíti egyes baktériumokat beleértve a Helicobacter pylori baktériumot, melyet a fekély kialakulásával hoznak kapcsolatba.

Hatásos lehet a rák ellen

káposzt vörös A káposzta hatásos lehet a gyomorrák megelőzésében. Azok, akik gyakran fogyasztanak káposztát, kisebb a betegség kialakulásának kockázata.Nem szükséges naponta nagy mennyiségű káposzta elfogyasztása. Fontos, hogy lehetőség szerint kerüljön a szervezetbe, amilyen gyakran csak lehetséges. Az optimális mennyiség harmadrész csészényi nyers vagy két evőkanálnyi főtt káposzta, viszont ez minden nap.

Magas indol tartalmának köszönhetően, a káposzta  csökkenti a vastagbélrák kialakulásának kockázatát. Azok, akik gyakran esznek édes vagy savanyú káposztát ritkábban szenvednek a rák eme formájában. A napi káposzta bevitel védelmet nyújthat a tüdőrák ellen. Úgy néz ki, hogy a káposzta a nőket részesíti előnyben, mert azoknál a nőknél, akik gyakran esznek káposztát a tüdőrák kockázata hétszer alacsonyabb, míg a férfiaknál “csak” háromszor.

Hatásos lehet az egészséges mellekért

A legújabb kutatások azt mutatják, hogy azok, akik káposztát vagy a keresztes fajtáit (karfiol, brokkoli) fogyasztják, csökkenthetik a mellben előfordulható negatív változásokat. Ezek a zöldségek felgyorsítják az anyagcserét, és hatással van az ösztrogénok hamarabbi távozásában. Ismeretes, hogy az ösztrogén befolyásolja a mellekben lévő csomók növekedését, ezért jobb, ha gyorsabban távoznak. 

Azoknál a nőknél, akiknél az ösztrogén anyagcsere lassúbb, nagyobb a kockázata hormonfüggő mellrák vagy méhrák kialakulásának. A káposzta ilyen formában gyorsítja az ösztrogén távozását a szervezetből, csökkentve a rák kockázatának kialakulását. Az ázsiai hölgyek ritkábban szenvednek mellrákban, pont azért, mert többet fogyasztanak a káposztából és keresztes fajtáiból. A legjobb eredmény érdekében nyersen vagy picit párolva fogyassza.

Gazdag antioxidánsokban

A káposzta az antioxidánsok egy jelentős forrása. Ezek védik a sejtek genetikai anyagát és megakadályozzák, hogy rosszindulatúvá váljanak. A magas karotin tartalma miatt, a káposzta csökkentheti a szürke hályog kialakulásának kockázatát is. Megakadályozhatja az idegek károsodását is. Csökkenti a gyulladásos folyamatokat és azoknak is ajánlott, akik asztmában vagy ízületi gyulladásban szenvednek. A férfiak számára is nagyon hasznos, hisz csökkenti a spermák károsodását és növeli a termékenységet. 

Jótékony a magas vérnyomás ellen

Megakadályozhatja a vérnyomás kialakulását. Akiknek magas a vérnyomásuk ajánlott, hogy a káposztát sótlanul fogyasszák. A káposzta azon zöldségek csoportjába tartozik, melyeknél magasabb a kálium, mint a nátrium tartalom, mely befolyásolja a vérnyomást.

Segíthet a csontritkulás kialakulásának megelőzésében

Alacsony nátrium és kedvező egyensúlya a kalcium és foszfor közt, lehetővé teszi, hogy a szervezet maximálisan használja fel a szervezetbe bevitt kalciumot. A csontok erősebbé válnak, ami különösen fontos a gyerekek számára. A serdülőkori erős csontok csökkentik a csontritkulás kialakulását idősebb korban. Menopauzás nők hajlamosak erre a betegségre, ezért fontos, hogy a diétájukban benne legyen a káposzta.

Segíthet a súlycsökkentésben

káposzta saláta

Nagyon alacsony kalóriatartalmú étel, viszont lassítja a szénhidrátok átalakulását és más élelmiszer összetevőkét zsírrá. Ideális élelmiszer azok számára, akik fogyni szeretnének.

A főtt káposzta hátrányai

A főzött káposzta görcsöket és puffadást okozhat a gyomorban, és azoknál, akiknek emésztőrendszeri problémái vannak hasmenést és gyomorproblémákat okozhatnak. Sokkal könnyebben emésztjük, ha víz nélkül főzött, vagy picit pároljuk, esetleg köménnyel ízesítjük. A hosszan tartó főzés elpusztítja java részét gyógyító hatású anyagoknak.

MINDEN VÉLEMÉNY SZÁMÍT!