Paradicsom, naponta segít

Paradicsom- tudta, hogy főve hatékonyabb? És persze sótlanul…

Ha azt szeretnéd, hogy a szíved egészséges legyen és a rák kialakulása ellen is tégy, fogyassz minden nap paradicsomot, mert segíthet.


Összetétele:
A paradicsom 3,5% szénhidrátot, nagyon kevés fehérjét (1%), kis mennyiségű zsírt (0,3%), és rengeteg vizet (95%), valamint rostokat tartalmaz.
A vitaminok gazdag tárházát kínálja nekünk: A, C, B1, B2 vitaminok valamint az ásványi anyagok széles skáláját: kálium, kalcium, foszfor, vas és magnézium.
A paradicsom a likopin fő forrása, mely egy erőteljese antioxidáns és rákellenes tulajdonságokkal rendelkezik. Az energiaértéke kicsi- 100 g paradicsom ugyanis csak 25 kcal (105 kJ).

Miben segíthet?

Agyvérzés (stroke) megelőzésében
paradicsom léÚgy néz ki, hogy azok a személyek, akik nem stroke következtében hunytak el, olyan élelmiszereket fogyasztottak, melyek gazdagok voltak antioxidánsokban és káliumban- akárcsak a paradicsom, mely ezek szempontjából kiemelkedő helyen áll. Bebizonyosodott, hogy napi 400 mg kálium bevitele elégséges ahhoz, hogy 40%-al csökkentse a végzetes stroke bekövetkeztének kockázatát. Egy csésze friss paradicsomlé ennél többet tartalmaz.

Segíthet a rák kialakulásának megelőzésében
A likopin egy rákellenes anyag. Megakadályozza az oxigén molekulák szabad gyökeinek láncreakcióját, valamint a rosszindulatú sejtek megjelenését. Ez kifejezetten az alacsonyabb hasnyálmirigy rák és méhnyak rákkal társított. A paradicsom a legfontosabb likopin tartalmú természetes forrás, melyek jobban hasznosulnak, ha a paradicsom főzve van.

A szívproblémákkal küzdőknek ajánlott a paradicsom evése
A paradicsom különösen előnyös a szívbetegek számára, mert csökkentheti az érelmeszesedést és a trombózist és így csökken a kockázata a végzetes szívrohamnak vagy az agyvérzésnek (stroke). Folyadék tartalmának köszönhetően csökkenti a magas vérnyomást, nyilván ha nem sózzuk meg. Csökkentve a vér zsírtartalmát megakadályozhatja a szív- és érrendszeri szövődmények kialakulását.

Felszabadítja a folyadékot a szervezetből paradicsom
A sótlan paradicsom erős vízhajtó. Ez a vesékben található magas kálium tartalom következménye, mely megakadályozza a folyadék visszatérését a vérbe. Vizelethajtó hatása csökkenti a vérnyomást, csökkenti a puffadást, elősegíti a kövek távozását a vizelés folyamatában és felgyorsítja a húgyhólyag fertőzések kezelését. Ez a hatás elvész, ha a paradicsom sós.

Gyógyító hatású
A paradicsom befolyásolja az anyagcsere szabályozást. Magas C vitamin tartalma erősíti az immunrendszert, hatással lehet a máj-, hasnyálmirigy és reuma kivédésében, javítja a vérképet és megtisztítja, élénkíti a szervezetet. Folsav tartama hatással van a vörös vérsejtek képzésében és ez által segíthet a vérszegénység kezelésében.

Hozzájárul a szépséghez
A paradicsom gazdag likopin, különböző antioxidánsok és vitamin tartalmának köszönhetően lassítja a bőr öregedését. Tartalmaz biotint, mely javítja a haj minőségét.

paradicsom leves Legyen piros és gyakran főtt
A paradicsom piros színét a legfontosabb összetevőnek, a likopinnak köszönheti. Nem tanácsos éretlenül enni. A paradicsom egyike azon ritka növényeknek, melyek gyógyító hatásai a főzés által növekednek.

A szervezet a főtt (főzött) paradicsom likopin tartalmát jobban hasznosítja, mint a friss paradicsomét. Ha a szívbetegségek, a rák ellen megvédésre fogyasztja, akkor főzve fogyassza, a vérszegénység és immunitás növelése érdekében pedig nyersen fogyassza.

Kik legyenek óvatosak a paradicsom fogyasztásával?
Kerüljék a paradicsom fogyasztását, akik allergiások rá. Azok, akiknek a nyelőcsöve károsodott – hisz ebben az esetben a paradicsom fogyasztása égető érzést és fájdalmat okoz (a nem savas víz fogyasztása enyhíti a fájdalmat). A Chron betegségben (az emésztőrendszer ismeretlen eredetű gyulladásos betegsége) szenvedők is óvatosan fogyasszák, mert ismételten kiválthatják a betegség tüneteit.

MINDEN VÉLEMÉNY SZÁMÍT!