Napraforgómag – egészségügyi hatásai

A napraforgómag egészségügyi hatásai és tápértéke

Gyakran fogyasztjuk az ízletes és ropogós napraforgómagokat, leginkább a rágcsálás, a móka véget, viszont jó tudni róluk, hogy kiváló energiaforrás és esszenciális zsírsavakban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag. Nem úgy tekintünk rá, mint egy élelmiszerre, és nem is figyelünk oda arra, hogy mennyi jóval látja el a szervezetünket. A normális mennyiségű napraforgómag fogyasztása valóban jó az egészségünkre.

Íme, néhány ok, hogy miért fogyasszuk őket, nem csupán kedvtelésből, a rágcsálás “örömére”: a ropogós és finom napraforgómagra úgy tekinthetünk, mint egy nagyon egészséges táplálékra.

1. Rengeteg energiát biztosítanak, 100 gramm napraforgómag 584 kalóriával ér fel.
A napraforgómag egy csodálatos forrása a tápanyagoknak, melyekre szüksége van a szervezetünknek, mint például: ásványi anyagok, vitaminok és antioxidánsok.

2. A napraforgómag kalóriájának java része a zsírsavakból származik. A magok különösen gazdagok linolénsavban. Ugyanakkor jók a “rossz koleszterin” csökkentésére és növelik a vérben lévő “jó koleszterin” szintjét.

3. Hasonlóan a többi magvas növényhez, a napraforgómag egy remek forrása a fehérjéknek és aminosavaknak, a nagyon jó minőségű triptofánnak, mely fontos a növekedésben, különösen a gyerekek esetében. Csak 100 gramm mag mintegy 21 gramm fehérjét biztosít.

napraforgó

4. A napraforgómag polifenol vegyületeket és klorogénsavat tartalmaz. Ezek természetes antioxidánsok, melyek segítenek eltávolítani a káros oxidáló molekulákat a szervezetből.

5. A napraforgómag gazdag E vitaminban- körülbelül 100 gramm mag 25,17 g E vitamint tartalmaz.

6. A napraforgómag az egyik legjobb B-komplex vitaminforrás, mint például: niacin, folsav, tiamin, piridoxin, riboflavin és pantoténsav.

7. A napraforgómag egy hihetetlenül gazdag, számos fontos ásványi anyag forrása úgyszintén:

kalcium, vas, cink, magnézium, szelén és szén, mely különösen nagy mennyiségben koncentrálódik a magban. Számos ezen ásványi anyagok közül létfontosságú szereppel bír a csontok erősítésében, a vörösvértestek termelésében, az enzimek szintézisében, a hormonok létrehozásában és a szív és izmok tevékenységének szabályozásában.

A nyers napraforgómag csíráztatva és salátákba, szendvicsek tetejére szórható. Virágrügyeit nyersen salátákba teszik, párolva zöldségként ehető. 

MINDEN VÉLEMÉNY SZÁMÍT!