Mosoly-hihetetlen erő egy görbületben

Mosoly-mennyi jót tesz velünk, a környezetünkkel és mégis milyen kevésszer tesszük. :-)

Igen, valóban néha meg kell erőltetnünk magunkat, mert a helyzet, az állapotunk  nem éppen a mosolygást juttatja eszünkbe, mégis érdemes venni a fáradtságot és megpróbálni őszintén mosolyogni (ilyenkor segít,ha valami igazán szép emlékre gondolunk, mi egykoron vidámmá tett bennünket). Mosolyogni a magunk érdekében és segíteni a környezetünknek is, talán nekik is könnyebb lesz mosolyogni és élethelyzeteket jobban kezelni.

mosoly4

Charles Darwin az evolúciós elméletéről a legismertebb, viszont ő az aki kifejlesztette „Az érzelmek kifejezéséről embereknél és állatoknál” teóriáját is.
Ez a tanulmány azt mutatta be, hogy az érzelmek az elme különböző állapotait automatikusan visszatükrözik, vagy fordítva. Ez arra utal, hogy a mosolygástól tényleg jobban érezzük magunkat (hamarabb mintha csupán egy kellemes történéstől mosolyognánk).
mosoly8 Az elmúlt pár évben a kutatók bebizonyították ezt az elméletet, és azt találták, hogy ha akkor is mosolyog, ha depressziós vagy dühös, akkor a mosoly által javíthatja az egészségét és az általános mentális jólétét.
Egyesek talán úgy gondolhatják, hogy: “ez nem őszintétlen, ha mosolygok közben, ha dühös, mérges vagy depressziós vagyok”?…. mégis sokaknak nincs problémájuk, hogy antidepresszáns gyógyszereket vegyenek be- és ettől őszintévé válik a mosoly?
És sajnos az adatok azt mutatják, hogy egyre több ember él ilyen gyógyszerekkel, és úgy néz ki, hogy ezek az adatok egyre rosszabbak lesznek.

Tehát pontosan hogyan is lehet pozitívan befolyásolni a mosollyal a saját és környezetünk életét?
“Két tanulmány melyet Svédországban végeztek az Uppsala egyetemen 2002-2011 között megerősítette, hogy mások mosolya valóban elnyomja azt a kontrollt, mellyel igyekszünk megtartani az arcizmainkat, így mosolyra fakadunk mi magunk is. Azt is kimutatták, hogy nagyon nehéz a homlokunk ráncolni, amikor olyasvalakire nézzünk, aki mosolyog.
Miért? Mivel a mosolygás evolúciósan ragályos és egy velünk született tudatalatti “meghajtóval” rendelkezünk, mi magunk is mosolyogni fogunk, amikor mosolygós embert látunk. Ez akkor is előfordul, ha olyan idegenek között vagyunk, akikkel nem áll szándékunkba-kapcsolatba lépni vagy csatlakozni ehhez a másik személyhez. Mosolyt utánozva fizikai értelemben segít a valódi mosolyt értelmezni, így meg tudjuk érteni a valódi érzelmi állapotát a mosolygásnak.

2009-ben a németországi Echnische egyetem kutatói a kutatásban résztvevő személyekben botoxot injektáltak, hogy elnyomják az arc mosolyra való képességét. Ezt követően MRI-vel vizsgálták meg az agy képalkotását és összehasonlították a idegi kapcsolatokkal, amikor nem alkalmaztak botoxot.
A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a mosoly valóban pozitív változtatja meg az agyban végbemenő idegi csatlakozásokat és csupán ez a cselekmény fokozza a boldogságot.
A mosoly valóba jobban serkenti az agyat, mint a csokoládé, mely öröm indukálónak tekinthető. 8-O

mosoly10

 ” Az Egyesült Királyságban végzett tanulmány,(melyhez egy elektromágneses agy szkennelőt használtak és szív monitorral kapcsolták össze, hogy “jókedvre derítő értékeket vizsgáljanak a különböző ingerekre), a kutatók megállapították, hogy a mosoly az agyat ugyanolyan mértékben stimulálja, mint akár 2000 darab csokoládé. 

A mosoly terápiás hatásai dokumentálva vannak, és kimutatták, hogy csökkenti a stressz hormonokat, megnövekedik a hangulatfokozó hormonok szintje (endorfinok) és csökkenti a vérnyomást. Talán az egyik legcsodálatosabb előnye, hogy csökkenti a fájdalmat. ” Emlékeztetőként a nevetés is hatalmas előnyökkel jár, ezért ha nevetni pont akkor nem tudsz, mosolyogj.

A pszichoneuroimmunológiai egy olyan kutatási terület, melynek az a célja, hogy megfejtse az emberi viselkedés (ebben az esetben a mosoly) és az elme közötti kapcsolatot, és hogy ez hogyan befolyásolja az immunrendszert.
” Úgy tűnik, hogy a fehér vérsejtek pozitívan reagálnak a mosolyra, nevetésre, melyek a csontvelőben vannak, tartalmazzák a B-sejteket (a fertőzések elleni küzdelemben) valamint a T-sejteket (a vírusok elleni támadásokra és kezelésükre). (forrás: Nemzetközi Rákkutató Intézet, Pattalio és Itano). A mosoly által az interferon-gamma szintek is növekednek (az interferonok az immunológiai érzékenységet és tumorok növekedésének megakadályozásáért vannak). (forrás: Nemzetközi Rákkutató Intézet).

Mindezek tudatában, ha legközelebb rosszkedvű, depressziós vagy legyengült az egészsége próbálja ki a mosoly erejét- talán segíteni fog!

mosoly9

forrás: Forbes, Discovery, Harvard Health

MINDEN VÉLEMÉNY SZÁMÍT!